Túlzás nélkül állíthatom, hogy a legtöbb nő félve "várja" ezt az időszakot. Tény, hogy egy életszakasz véget ér, DE egy új elkezdődik. Ebben az életszakaszban a petefészek működése lassul a peteérés pedig megszűnik, a menstruációs ciklus leáll.
Ennek a változásnak köszönhetően a női test hormonális működése és egyensúlya megváltozik.
Minden nő másként érzékeli a test jelzéseit. Függ az egyéni érzékenységtől, a genetikai adottságoktól, a szervezet működésének eddigi zavaraitól. Egyes nők könnyen "átvészelik", mások pedig évekig is szenvednek a számukra kellemetlen tünetektől.
Egy egészséges női szervezet számára nem kellene, hogy nehezen elviselhető, kellemetlen tünetek jelezzék ezt az időszakot. Sajnos kevesen vannak, akik elmondhatják magukról, hogy könnyen átvészelték a változókorba lépést. Tulajdonképpen a nők többsége általánosnak veszi azt, hogy a változókor egyenlő a panaszok kialakulásával.
Mikor természetes a változókor kezdete?
Sok nő kibékül azzal, az akár 35-40 év körül jelentkező menopauzára utaló jelekkel, olyan indokkal, hogy már az Ő édesanyja sem menstruált ekkor. Törvényszerűnek és normálisnak gondolják, holott csak 50 év körül kellene, hogy elkezdődjön a hormonális változás időszaka.
Amennyiben korai menopauzát észlelünk, valóban genetikai eredete lehet, amit édesanyánktól, vagy a női felmenő ágról valakitől örököltünk. Ám azt is tudni kell, hogy ebben az esetben a felmenőknek is lehetett, olyan hormonális zavara, ami ezt előidézte és ismétlődik generációról, generációra.
A korai menopauza oka leggyakrabban az elégtelen progeszteron termelődés, ami lehet akár a stressz következménye is, ugyanis a stressz kezeléséhez is, főleg, ha hosszabb ideje áll fenn az állapot, a kortizol (progeszteronból is képződik, ha szükséges, így a petefészek által termelt mennyiséget "felemészti" a kortizol.) (erről bővebben később)
Legjellemzőbb tünetek, melyek a menopauzára utalnak
- Hőhullámok, melegség és fázósság váltja egymást
- Éjjel felerősödő izzadás
- Memóriazavarok
- Hangulatingadozás
- Gyengeség
- Súlygyarapodás
- Alvászavarok
Általában azoknál a nőknél intenzívebben jelentkezhetnek a fent említett tünetek,akiknél korábban is voltak hormonális zavarok. E kellemetlen tünetek gyakran a hormonális egyensúly helyreállításával meg is szüntethetőek.
Menopauza esetében ösztrogénhiány jelentkezik, de a szervezet zsírsejtjeiben az un. ösztron veszi át az addigi ösztrogén által végzett feladatokat. A progeszteron pedig, ami ellensúlyozná a kialakult állapotot, a petefészek működésének leállásával csekély mennyiségűre redukálódik. A hormonszint pontos értékeinek meghatározása ebben az esetben is nagyon fontos lenne, hiszen segítene tisztábban látni a testet működtető hormonok viszonyát.
Fontos a helyes táplálkozás is, a könnyed testmozgás, mely az ösztrogén és progeszteron megfelelő arányának beállításával, pótlásával jelentős testi és ezáltal közérzeti javulást is eredményez, mely méltó a nőiesség megtartásához.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése