2016. május 28., szombat

A nővé válás testi és lelki tényezői.

   


"Emlékszem, mikor még kisleány voltam, kíváncsian figyeltem a környezetemben zajló eseményeket, főleg azokat, amikről megtudtam, valamikor rám is vonatkozni fognak. Ilyen volt a menstruáció is és az, hogy nekem is lesznek melleim és néhol szőr is lesz rajtam.
    Általános iskolai felvilágosító órán már hallottunk egyet s mást, de amíg magunkon változást nem tapasztalunk csak a kíváncsiság marad. Majd egyszercsak.... Ó, de miért is vártuk ezt annyira, hiszen olyan fura ilyenkor a testünk, feszülnek a mellek és olyan furán érezzük magunkat, fáj a hasunk, hányingerünk van és szédülünk, gyengébbek vagyunk mint máskor.
Jön az elutasítás és az, hogy ez nem is jó, csak nyűg és különben is fáj,esetleg nagyon fáj..."






E kis felvezető után néhány gondolattal kiegészíteném a néha tragikusan elutasított nőiességet.




     Manapság előfordul, hogy a lányok 9 évesen válnak testileg nővé. Ami legideálisabb esetbe 13-15 év lenne.
Miért is olyan érdekes ez? Gondoljunk bele e 9 éves lány napi életébe, még alig kezdte el az általános iskolát, még csak nemrég tanult meg olvasni, írni, számolni, de a teste már felnőttként működik, holott még meg sem tudja érteni mi is zajlik a testében, hiszen biológia óra még nem is volt, sőt ekkor még felvilágosító óra sem.
     A fiatal lányoknak ilyenkor  nagyon nagy teher még ez.
Fontos a megbízható és körültekintő szülői (anyai) hozzáállás, és esetleg egy olyan szakember, aki testi és leki oldalról is tud segíteni az esemény feldolgozásában. (pszichológus,kineziológus,védőnő)
Ezekre azért lehet szükség, mivel egy kislány, hiába menstruál, attól még nem érett nő...




     Körülnézve a fiatalok körében nem csak ezt a változást látom/ látjuk. Mintha a korai nővé válással az egész világ felgyorsult volna. Szembetűnő változás a saját gyermekkoromhoz képest, hogy általános iskolában  festik a hajukat, arcukat, körmüket, ruházatuk pedig olyannyira kihívó lett, hogy néha megkérdőjelezem iskolába mennek-e egyáltalán?
     További érdekesség  az értelmi felkészülés hiányában, már akár 15-16 évesen nemi életet élnek sok esetben védekezés nélkül, nem gondolva a következményekre, s ekkor igazán testileg is még fejletlenek.




A szülői szerep




     Már ebben az életkorban meg kellene tanítani a lányokkal, hogy hogyan figyeljék a ciklusukat, mit figyeljenek és hova fordulhatnak, ha úgy érzik más az ő menstruációja, mint a tásaiké.
  • Elsőként szükséges egy naptár, nem kimondott menstruációs naptár, ennek segítségével kell rögzíteni a menstruáció első és utolsó napját és felírni az esetleges tüneteket, amiket érez még a vérzés mellett.
  • Értékelni a feljegyzett eseményeket, (sokan nem tudják hogyan számítjuk a ciklus első és utolsó napját, bár manapság a mobiltelefonokra letölthető ingyenes szolgáltatások kiszámolják, de értelmezni mindenképp meg kell tanítani a lányokat)
  • Első napként feljegyzendő az a nap mikor igazi vér jelentkezik( a barnás krémes állagú folyás NEM tekinthető vérzésnek és NEM jegyzendő első napnak sem!!!)
  • Átlagos menstruáció 4-6 nap alatt lezajlik, ha ettől rövidebb vagy hosszabb, az előjele lehet néhány hormonális kórképnek.
  • Elfogadható a minimális alhasi fájdalom, de az erős, kimerítő, több napos fájdalom problémára utal.
  • A nagyon kevés és a nagyon sok vérzési mennyiség is figyelem  felkeltő kell, hogy legyen.
  • Ha egy lánynak 16 évesen nem jelentkezett még vérzése megbízható szakemberhez kell fordulni.
  • Amennyiben bizonyos ideig rendszeres volt a menstruáció, majd hirtelen megváltozott a jellege esetleg kimaradozó lett, szakértő segítségét kell kérni.
  • Ovuláció/tüszőrepedés megfigyelésére minden lányt meg kellene tanítani, ugyanis ennek sorozatos elmaradása a hormonális rendszer teljes felborulását fogja a későbbiekben jelenteni egyéb kellemetlen tüneteket okozva.
  • A petesejt kilökődés/ovuláció jelei:
                               általában a szabályos ciklus "közepén" jelentkező minimális alhasi feszülés,
                               tojásfehérjéhez hasonlítható,átlátszó,nyúlós hüvelyváladék (ennek hiányában a 
                               tüszőrepedés elmeradt)




A szülők első feladata, hogy érdeklődőek legyenek a gyermekükkel kapcsolatos eseményekről, ugyanis a testi működés nem állandó, sajnos napról-napra változó hormonális ingadozás figyelhető meg, ami gyakran kellemetle testi tüneteket okoz.
A szülők második feladata a saját lánykoruk eseményeit felidézve, felkészülni arra az állapotra, amivel ők szembesültek akkor.
A szülők harmadik feledata, napi 15 percet vegyen csak igénybe, hogy megbeszéljék az aktuális napi eseményeket, a gyermeket ért stresszt fel kell deríteni, meg kell próbálni megoldani, ha nem sikerül, szakértőhöz fordulni érdemes.




     A mai felgyorsult, informatikai rendszerrel behálózott világban nagyon figyelni kell arra, hogy gyermekeink mit olvasnak és honnan szerzik a "hasznos" tanácsokat. Sajnos a szülők leterheltek, olykor őket is súlyos hormonális zavar terheli és gyakran ez idézi elő a gyermekek felé irányuló türelmetlenséget is, de meg kell próbálni elsőkézből olyan biztos tudással ellátni a lányokat és a fiúkat is, melyek pontosabb képet adnak a mindennapi testi működésükről.




     Sok esetben a menstruációs ciklus rendezése, természetes hormon pótlásával, elkerülhetővé tesz nagyon sok komoly nőgyógyászati és egyéb betegséget.


Minél hamarabb észleljük az eltéréseket és minél hamarabb elkezdjük természetes úton kezelni, annál jobban reagál a szervezet és elindul az egészséges nővé érés, kellemetlen tünetek nélkül.




     Mindez azért fontos, hogy valóban felhőtlenek legyenek a mindennapjaik, az igazi, egészséges nőiesség megélésének érdekében.