Honnan tudom, hogy baj van? -Az ösztrogéndominancia-

    Két fő hormon szabályozza a havonta megjelenő ciklusunkat. Az egyik az ösztrogén(tüszőhormon), a másik pedig a progeszteron(sárgatesthormon). E két hormon közti egyensúlyra törekszik a női szervezet, több kevesebb sikerrel. Ha sikertelen a hormonok közti egyensúly az a menstruációs ciklus felborulásával mutatkozik először.
Az ösztrogéndominancia, mint az egy másik oldalon is említem, az az állapot, mikor az ösztrogén túlsúlyba kerül a progeszteronhoz képest. Ezt a különbséget laborvizsgálattal ki lehet mutatni. Nem biztos, hogy óriási az eltérés a normális értéktől, de a női szervezet nagyon érzékenyen reagál a legkisebb változásokra is.
A túlhajszolt életmód, stresszes élethelyzetek és a környezeti hatások nagyban csökkentik a progeszteron szintünket, így az ösztrogén marad a domináns szabályozó hormon. Ennek legfőbb oka, hogy az ösztrogén (melynek három alegysége ismert-ösztradiol,ösztron,ösztriol) képes a zsírsejtekben elraktározódni és a kódolt feladatait érvényesíti.

Az ösztrogéntúlsúly képes tehát felborítania a menstruációs ciklust, mely sok kellemetlenséggel járhat. Különböző nőgyógyászati elváltozásokat okoz, mint a petefészekciszta, mióma, mellcsomók. Képes elnyomni az ovulációt, így gátolva a teherbeesést, növelve a meddőség kockázatát, meggátolhatja a megtermékenyített petesejt beágyazódását, vetéléseket okozva.
A pajzsmirigy és a mellékvese által termelt hormonok megfelelő működését gátolhatja, sokszor akár életveszélyes állapotokat idézve elő.
Kellemetlen, egyéb tüneteket válthat ki, mint a  férfias szőrösödés, ami a nőiességet teljesen megbélyegzi.
Olyan állapotot eredményez, mely a nők mindennapi cselekvéseit is befolyásolhatják. Ilyen az endometriózis, mely olyan erős fájdalommal jár, amit fájdalomcsillapító nélkül nem lehet elviselni. Erről és a többi nőgyógyászati elváltozásról később.

Tünetek:


Szabálytalan menstruáció
- Nagyon erős vérzés
- Alhasi görcsök menstruáció előtt/alatt (PMS)
- Pecsételő vérezgetés cikluson belül, anovuláció
- Indokolatlanul elmaradt menstruáció
- Fejfájás,migrén
- Ödéma (víz visszatartás)
- Indokolatlan súlygyarapodás
- Hangulatingadozás, ingerlékenység, memóriazavar
- Meddőség vagy annak gyanúja(rendszeres együttlétek ellenére sem jön a várva várt gyermekáldás)
- Vetélések
- Mellfeszülés,mellcsomók
- Hajhullás, gyorsan zsírosodó haj és bőr, pattanások
- Nőgyógyászati elváltozások/betegségek (PCO, cysta, mióma, endometriózis)
- Fokozott szőrnövekedés(jellemzően arcon,karon, mell, esetleg hasi részen)
- Izzadékonyság, hőhullámok
- Trombózis vagy annak veszélye
- Lassú anyagcsere (heti 1-3 széklet)
- Pajzsmirigy működés zavara
- Szexuális érdektelenség, a libidó csökkenése
- Alvászavar( nehéz elalvás, gyakori ébredezés éjszaka)
- Fáradékonyság
- Korai klimax (40 év körül)
- Allergiára való hajlam 


Ami nagyon fontos, hogy mindkét hormonra nagy szükség van a nőiességünkhöz, ugyanis e két hormon teszi lehetővé, hogy a megtermékenyüléshez minden feltétel adott legyen. Az ösztrogén épp annyira fontos,mint a progeszteron, annyi különbséggel, hogy a progeszteront a szervezet könnyebben "elhasználja". 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése