A mellékvese felépítése és szerepe:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgpBiSpXRWBmgEwxJEfC-sgN8O34h1Pr1nyW0RxmlKDdApwmAkkdjXC-c7DZiFRO9Ebo0oG_PyroH67A3PFZ24bDYHXjnHHpYOGGTz0BsFM7P81i2wwTNfvGJVWjJqy8bLX01elbJuUIy8/s320/mellekvesehormonok.jpg)
Ahogy a fenti képen is jól látható, nagyon sokrétű a feladata és hatása ennek a testünkhöz viszonyítva kicsiny hormontermelő szervünknek.
Működését az agyalapi mirigy szabályozza, amennyiben megfelelő serkentő hormon áll a rendelkezésre.
Legfőbb hormonja a kortizol, ami egyben a stresszhormon is, tulajdonképpen védőhormon.
A kortizol fő hatásai:
- anyagcsere-fokozódás
- gyorsabb szívműködés
- vérnyomás-emelkedés
- nagyobb légzésszám
- inzulin elválasztás gátlása
- magasabb vércukorszint
- megnövekedett izomerő
- fokozottabb idegrendszeri aktivitás
- gyulladáscsökkentés
- vérzéscsillapodás
E hormon a mindennapi túlélésünkért is felel. Bármennyire is furcsán hangzik, de a reggeli ébredés megfelelő, egész szervezetünket érintő egészséges megélését is segíti.
A reggeli órákban mért értéke általában kiugróan magas, majd folyamatos hullámzás jellemzi, míg este és éjszaka szintje a legalacsonyabb, regenerálódik.
Ebből is érezhető, mennyire fontos az éjszakai kielégítő pihenés.
Manapság sajnos a többműszakos munkavégzés idejét éljük és az éjszakai pihenés sokszor nem tud igazán minőségi lenni. Nappal pedig, mint tudjuk sajnos kevesebb melatonin tud termelődni, ami segítené a regenerálódást. Hosszú távon így a szervezet mindig egy kicsit merül és merül a számára fontos életmentő hormonokból alapvetően kevesebb és kevesebb tud termelődni, mikoris a testet ért hatások tünetekké formálódnak.
A kortizol előhormonja a progeszteron. Amikor több kortizolra van szüksége a szervezetünknek, akkor jellemzően a petefészek által kiválasztódó progeszteront is átalakítja kortizollá.
Milyen esetekben történhet mindez? A leggyakrabban a hosszantartó stresszből adódóan, ami lehet negatív stressz, ugyanakkor pozitív stressz is. (Pl.:gyász, esküvő) A példákat nézve szélsőséges a kép, viszont amit tudunk, hogy mindkét élethelyzet folyamatot képez, a gyászt legalább egy év míg sikerül feldolgozni és igénybe veszi a testünk egészének működését. Az esküvő szintén egy folyamat (sokszor egy év), bár általában ez inkább pozitív, a test viszont nem tud jelentős különbséget tenni "jó" és "rossz" stressz között, így általában hormonálisan nagyon hasonlóan reagálja le.
Ami tartós stressz idején tehát hormonálisan mutatkozik, az a progeszteron hiányából fakadó ösztrogén túlsúly. A testünk ezt a hatást, mint arról már a korábbiakban is írtam, mindenkinél egyedi tünetekkel próbálja megmutatni.
Tünetek melyek a kimerülésre utalnak
- gyengeség, erőtlenség
- emésztési problémák [korábban megfelelően működőhöz képest történt változás (székrekedés vagy hasmenés)]
- gyengült immunrendszer, gyakori megfázások, betegségek
- csökkenő vérnyomás
- vércukorszint- ingadozása
- száraz, elvékonyodó bőr
- hajhullás
- izomgyengeség, csökkent állóképesség
- csökkent tolerancia
- alacsony stressztűrő képesség
- fázékonyság, hűvösödő végtagok
- érzelmi labilitás, lehangoltság
- csökkent nemi vágy
- menstruációs zavarok
- elmaradó tüszőrepedés
- több progeszteronhiányra és ösztrogéntúlsúlyra utaló tünet
Jelen kórkép a tapasztalatok szerint nem jár egyedül, leggyakrabban olyan mértékben érinti az energiaközpontot, hogy a pajzsmirigy működése is megváltozik, túlterhelt lesz és alulműködés alakul ki a jellegzetes tünetekkel.
Megfelelő terápiával a szervezet regenerálódni képes lehet.
A jelek mielőbbi felismerése lenne a cél, hogy a felépülés minél könnyebb legyen és a szervezet minél kevesebb területe legyen még érintett.
Regenerálódás elősegítése: általában 3,6 hónapos intenzív kúra szükséges
- megfelelő progeszterontámogatás
- stressz kezelés
- édesgyökér
- rózsagyökér
- Minőségi multivitamin készítmény
- B komplex vitamin
- Magnézium
- C-vitamin 45 testkilónként 4000 mg naponta
- E vitamin
- D3 vitamin
- Extra B6 vitamin (túl a B komplexen)
- 5-HTP
A
mennyiségekről egyénileg tanácsadás keretén belül kerül szó.
E komoly, de még mindig későn felderített állapot kezelése, együtt kell hogy járjon életmód váltással. Időnként komoly döntéseket kell meghozni,ugyanis az életminőség súlyos romlásáig vezethet, életveszélyes állapotot eredményezhet.
Érdemes átalakítani a táplálkozási szokásokat, melyben sok tanácsadó működik célirányosan a kialakult problémára irányulva.
Amennyiben a testmozgás nem volt szokványos a mindennapokban, akkor a legegyszerűbb módját cardio-edzést érdemes elkezdeni a változások mellett.
Az itt leírtak csupán felvázolják a hormonális rendszerünk mellékvesét érintő szakaszát, szeletként elénk tárva, milyen fontos is e kicsiny szervünk.
Az egyensúly megteremtése és fenntartása lenne a fő célja az életünknek, hogy egyes súlyos betegségek megelőzhetőek legyenek.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése