A ciklusfigyelés módszerei


Kevés olyan nőt ismerek,aki tudatosan figyel a ciklusára a mindennapokban.
Mikor felteszem a kérdést, hogy mikor van peteérése, egyértelmű választ alig kapok. Jellemzően a "nem tudom"és "biztos van" válaszok röpködnek. Holott ez a nőiességet érintő nagyon fontos megfigyelés kell hogy legyen.  
Az iskola javarészt annyit tesz, hogy a menstruációs ciklus megjelenését összeköti azzal, hogy megtörtént minden ilyen esetben a peteérés és pont. 

Sajnos a mindennapi tapasztalat teljesen más képet mutat. Ha ugyanis az imént leírt módon mindenkinek minden hónapban lenne peteérése és megfelelő menstruációja,abban az esetben a rengeteg nőgyógyászati betegség (ciszta, myóma, policisztás ov.) szinte ismeretlen lenne, mert minden hormon a kellő időben és ideig tudna termelődni.
De a magyar valóság teljesen más.

Megfigyelés:

     Hogyan is figyelhetünk tudatosan, rohanó világunkban erre a talán csak apró jelekből felismerhető, de nagyon fontos ciklusközépi jelenségre.

       Az első és legfontosabb, hogy minden hónapban jegyezzük le a megjelenő vérzés ( nagyon hangsúlyos,hogy csak azt tekintjük a ciklus első napjának,ami már vér és nem barnás pecsételés) első napját. Ez kapja az egyes számot minden esetben, így könnyen ki tudjuk számolni, hány nap telt el a két ciklus között.

Átlagosan 28 naponként jelentkezik a menstruáció, a peteérés pedig a ciklus közepén történik általában, tehát a 14.napon.
Nem sorolok fel minden lehetséges eshetőséget, gyakran rövidebb vagy hosszabb a ciklus az általam megjelöltnél. Természetesen van jelentősége minden megjelenési időnek, ami lényeges, hogy általában a középidőben történik peteérés, alább leírt "tünetek" akkor érzékelhetőek, észlelhetőek.


Ekkor jelentkezhet:

  •  alhasi feszülés, fájdalom 
  •  mell feszülés
  • tojásfehérjenyák (víztiszta állagában a tojásfehérjére emlékeztető, nyúlós, nyújtható hüvely váladék)
Ezek jelzés értékű tünetek, melyek csak utalnak és feltételezhetjük az ovulációt. Pontos képet az ultrahang tud adni.

Ovuláció eszközös megfigyelése


Hőmérőzés:

        Ezek mellett a rendszeres, pontosan mért ébredési hő is utalhat a tüszőrepedés (ovuláció) idejére.           
Ovulációkor a legmagasabb az ösztrogén szint és ekkor a legalacsonyabb a testhő.
A testhő megemelkedése(ami legalább 0,5°-ot jelent) már a petesejt kilökődését jelenti.
A rendszeresen mért testhővel, a görbéről leolvasható a legoptimálisabb nap a sikeres megtermékenyülésre. Ugyanis a kiugró testhő előtt látható a legalacsonyabb érték, ez a legoptimálisabb nap.

LH-teszt:

     Ez a terhességi teszthez nagyon hasonló eszköz a tüszőrepedés kimutatásához használható.
Működése viszont nagyban eltér az egyszerű terhességi teszttől.
Vizsgálatot/tesztet végezni, visszatartott(koncentrálódott) vizeletből a késő délutáni órákban érdemes.
           Amiben egyezik,hogy itt is a két csík a jó eredmény. Pozitivitás esetén csupán 48 óra áll rendelkezésre az együttlétre a babát tervezőknek.
            Tesztelést már a ciklus 8. napján el lehet kezdeni, így a tanácsadónak is támpontot tud adni a tesztelések eredménye.



Ovulációs mikroszkóp(FertilFocus)



     Ez a legpontosabb és legegyszerűbben használható eszköz. Otthon, ébredés után közvetlenül kevés nyálat kell a lencséjére kenni, majd várni kb.:10 percet és az eredményt már saját szemünkkel is láthatjuk. 

         Úgy működik,mint egy kompakt mikroszkóp, az eredményt a lencse végéről könnyen megláthatjuk, ha belenézünk, ugyanis a magas ösztrogén szint a nyálat kristályossá teszi, megszáradt minta esetén páfrányos képet kezd mutatni. 
Mikor az egész lencsén csak páfránnyal teli képet látunk, az az idő a legalkalmasabb az együttlétre a babát tervezőknek.



Rendelhető: www.fertilfocus.hu



Természetesen, ettől sokkal pontosabban feltárjuk a konzultáción a részleteket, a  lehetőségeket  és az egyén ciklusát is.


Ezzel a bejegyzéssel alapot kívántam adni a könnyebb átláthatósághoz és mindenkit gondolkodásra kívánok bírni a saját testének megfigyeléséhez és a felmerülő kérdések feltételéhez.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése