Mérete gyakran a "betegség" előrehaladásától függ. Van akinek éppen észrevehető képet alkot az ultrahang vizsgálatok alkalmával, és vannak akiknek egészen méretes, akár csecsemőfejnyi (kb. 33 cm átmérőjű).
Elhelyezkedése szerint lehet:
- A méh ürege felé terjeszkedő
- A méh izomzatába ágyazódó
- A méhürege felé növekvő
Milyen tüneteket okozhat?
- Fájdalmas, erős menstruáció
- Teltségérzet
- Vérzészavarok
- Meddőség
Mivel a méh is nagyon érzékeny a hormonális változásokra, így többek között a mióma is épp ezért alakulhat ki. Az ingadozó hormonszint következtében, az agyi szabályozás is felborul és tévesen arra ösztönzi a szervezetet, hogy képezzen még több méhizomzathoz hasonló szövetet, ennek következtében kezd a mióma kialakulni. A háttérben álló domináns hormon az ösztrogén tudja ezt a folyamatot elindítani,melyet a megfelelő ellensúlyozó természetes progeszteron képes regenerálni.
Előfordulnak olyan esetek, amikor a nőgyógyászati műtéti beavatkozás során, akár a méh eltávolítására is sor kell, hogy kerüljön, ugyanis a mióma mérete ezt teszi szükségessé.
A körültekintő hormonális szint felmérésére viszont nagy szükség lehet, hiszen a műtéttel csupán a tünetet okozó elváltozás lett megszüntetve, a kiváltó ok viszont egészen máshol lehet.
Ritkábban találkozunk, de mégis előforduló egyéb jóindulatú méh elváltozás a polip.
A méh izomzatának nyúlvány szerű kitüremkedése, gyakran a kialakulása a menupauza környékén tapasztalható, de ettől korábbi életkorokban is előfordulhat.
Tünetek tekintetében inkább szegényes, általános a vérzés zavar, ami erősödhet is az idő előrehaladtával.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése