A nőgyógyászati vizsgálatok és az azzal egybekötött ultrahangok számos esetben a következő diagnózissal záródnak:
CISZTA
CISZTA
A ciszta általában úgy alakul ki, hogy az épp domináns tüsző valamilyen okból kifolyólag nem tud megérni vagy megrepedni és így a petesejt sem tud kiszabadulni.
Ennek számos oka lehet.
Nap mint nap érnek bennünket olyan hatások, melyek testünket javarészt hormonálisan megzavarják.
Ilyen a stressz, mely folyamatosan ostromolhatja szervezetünk egészséges működését.
Ennek számos oka lehet.
Nap mint nap érnek bennünket olyan hatások, melyek testünket javarészt hormonálisan megzavarják.
Ilyen a stressz, mely folyamatosan ostromolhatja szervezetünk egészséges működését.
A cisztás kép általában még csak utal arra, hogy a szervezetet káros hatás érte és nem tudott petesejtet érlelni. Amennyiben a szervezet képes kompenzálni, ellensúlyozni ezt az állapotot, úgy a cisztás kép megszűnik és nem újul ki.
DE, abban az esetben, ha a szervezet folyamatos ostromnak van kitéve és nincs elég védő hormon(progeszteron), akkor a cisztás képek sorozatosan egymás után jelennek meg, gyöngysor képet létrehozva az ultrahangon. Ekkor már nem egyszerűen cisztáról, hanem policisztáról beszélhetünk.
Előzmények melyek jelezhetik a későbbi kialakulást
- rendszertelen menstruációs ciklus, akár serdülőkorban is
- pecsételő vérezgetéssel indul a menstruáció hónapról hónapra
- ritkán jelentkező menstruáció(akár több hónapot is kihagyva)
- fájdalmas, görcsös vérzés
- pattanásos, zsíros bőr
- gyorsan zsírosodó haj
Jellemző tünetek a kórképre:
- nincs ovuláció
- fejtetői kopaszodás
- férfias jellegű szőrösödés megjelenése (arcon, hason, melleken, az addigi világos gyenge piheszőrök erősek és sötétek lesznek)
- hasi hízás
- magas triglicerid szint
- sok ciszta(10-12 egy-egy petefészekben)
- meddőség
- barnás bőrelváltozások
- ingerlékenység
- agresszió
- fékezhetetlen szénhidrát kívánás
- megvastagodott méhnyálkahártya
- megnövekedett petefészek
Az itt összesített tünetek, egy előrehaladott PCO-ban mind megtalálhatóak, mellette az ultrahang és a labor eredményei támaszthatják alá a kórképet.
A rejtélyes zárójeles "S"
Kétféle diagnosztizált formája van e betegségnek. Az egyik, a "sima" PCO, ami ciszták sorozatát képezi és több, az előzőekben leírt tünet egyidejű megjelenését foglalja magában, míg az "S" a szindrómás képet jelöli.
A PCOS már inzulin rezisztenciával társul, és az összes előzőleg említett tünetet magában foglalhatja. Ez azzal jár, hogy folyamatosan emelkedett lesz a vércukorszint és ezzel egyidejűleg az inzulin szint is.
Gát a várandóssághoz
E kórkép az egyik legjellemzőbb gátja a petesejt megtermékenyítésének, mégpedig azért, mert a petesejt gyakran ki sem tud jutni a petefészekből, a spermiumok pedig nem tudnak bejutni. Ördögi körré alakulnak a hónapok. Ha nincs ovulációnak semmi jele, az mindenképp figyelemfelkeltő kell legyen.
Természetesen nincs kitéve minden PCO-val diagnosztizált nő a terméketlenségnek. Az orvosok, egy-egy petesejt érlelést serkentő módszerrel számos nőt segítettek hozzá a várandóssághoz, ami nagyon nagy eredmény.
A ritkán ugyan, de mégis jelentkező menstruáció alkalmával, minden tünettől függetlenül lehet ovuláció és lehet sikeres megtermékenyülés is.
Ami számomra lényeges, az az, hogy meg lehet szüntetni fokozatosan e nagyon sokrétű és kellemetlen tünetekkel járó állapotot. Talán a PCO az egyik legnehezebben viselt kórkép, ugyanis a nőiességet legjobban érinti, a tünetek tekintetében, gondolok itt a kopaszodásra és a férfias szőrösödésre.
Minden PCO-val küzdő nőnek jár az,hogy visszakapja az igazi nőiességét!
Email: nagyne.fekete@gmail.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése