2016. április 23., szombat

Allergia hormonális oka nagyvonalakban

Megérkezett hozzánk végre a tavasz, sok gyönyörű illatos virággal, selymes pázsittal, kellemes levegővel és sorolhatnám a rengeteg apró pozitív hatást amivel köszönt bennünket e szép idő.

       Amit ezzel szemben a média áraszt (szerencsére csak közvetett módon hallom e híreket, de elég is ahhoz, hogy kellő negatív információként elérjen), az allergia egyik aktív kezdeti időszaka.
      Kevesen tudják, hogy ennek a megbetegedésnek a hátterében is ott rejlik a hormonok szerepe, mégpedig az egyensúly hiánya lehet az okozója. Természetesen nem egyedüli ok, amiről már egy-egy alkalommal említést tettem a táplálkozás fontossága, aminél még lényegesebb a minőségi ételek fogyasztása. Hogy ne hangozzon olyan nagyon megfizethetetlenül, leegyszerűsítem.
      Mivel rengeteg táplálkozási tanácsadó blog és egyéb oldal érhető el, így nehéz kiemelni a legjobbat, nem is lehet és nem is ezt szeretném. Inkább azt, hogy mindenki megfontoltan döntsön, mikor életmódot kíván váltani.
      A megfizethetetlennek tűnő ételek olykor csupán a pontos megtervezés hiánya miatt elérhetetlenek. Fontos, hogy tervezzük meg a napi, akár heti legfontosabb ételeinket és nézzük meg hogyan tudnánk kevesebb allergénnel elkészíteni, mit mivel lehet helyettesíteni.
A legfontosabb, amit szem előtt kell tartani, az az, hogy mindenki egyéniség, egyedi genetikai állománnyal rendelkezik és egyénileg hatnak rá az ételekből lebomló jótékony és kártékony anyagok.         Ezeknek a meghatározásával foglalkoznak a táplálkozás-beállítással foglalkozó csoportok, akiktől Magyarországon is van lehetőség minőségi táplálkozási tanácsot kapni egyénre szabottan.
(www.taplalkozasbeallitas.hu)

Legismertebb allergiát okozók: glutén, szója, tej, tojás, egyes adalék anyagok, olajos magvak, tengeri "herkentyűk"

    Nagyon figyelni kell a testünk jelzéseire, ugyanis vannak jó reakciók, melyek az életmód váltás során a méreganyagok kiürülését mutató esetleges bőrtünetek, nőknél cikluszavar stb. tapasztalható, de ezek hamar, akár egy hónapon belül el is múlnak. Változik ilyenkor nem csak a sejt anyagcsere, de az alap anyagcsere is, ami az esetleges gyakoribb székletelést és sűrűbb vizelési ingert jelentheti.
     Az életmódváltásnál meg kell figyelni, milyen tápanyagokat hagyunk ki az addigi étrendünkhöz képest és utána kell járni, mivel pótolható. Vannak multivitaminok, melyek felszívódása és hasznosulása magasabb az átlagosnál, viszont ettől függetlenül ezt sem lehet általánosan mindenkire vonatkoztatni. Azért írok ezekről a gyakorlati dolgokról, hogy az egyoldalú táplálkozást és a súlyos vitaminhiányos állapotot segítsek elkerülni.

    A vitaminhiányok megállapításában több lehetőség is a segítségünkre lehet:

  • Az egyik, és talán a legfontosabb is,saját testünk változásainak alapos megfigyelése, a fáradságszintünk és állóképességünk a fő mutatója ennek, de a hajhullás, a bőrtünetek, a köröm állapota, a szőrnövekedésben történt változás és még sorolhatnám, ami ide tartozhat. 
  • A másik, azok a szakemberek, akik biorezonanciás állapotfelméréssel foglalkoznak és egy nagyon érzékeny készülékkel meg tudják állapítani a testünket ért stressz mértékét, hatását és azokat a belső folyamatainkat elemzik, melyek sérülést szenvedtek az életmódunk egyes területei miatt.
  • A harmadik, az egyszerű célirányos labor vizsgálat, ami többnyire meg tudja mutatni, leginkább a vízoldékony vitaminhiányt és az esetleges gyulladás szintet, ami ad egy kezdeti indulópontot a "betegségek" megállapításához.
Hogyan befolyásolhatja a hormonműködésünk az allergiát és egyéb esetleges bőrtünettel járó állapotot?

     Alapvetően a hormonok is és a vitaminszintünk is nagyon érzékenyen reagálnak a stresszre, ez terhel bennünket talán a legjobban és a legalattomosabban. Tehát stressz hatására megváltozik a szervezet reakciója, blokkolja azokat a receptorokat, amik addig a számukra "előírt" feladatokat teljesítették, majd elkezdenek hibásan működni, megzavarodnak, olyan feladatokat teljesítenek, amiket a "gazdaszervezet", az emberi test betegségtünetként él meg. Nagyon sok autoimmun folyamat így működik például. Abból adódik  e kusza folyamat, hogy a szervezetben termelődő és/vagy a szervezetbe jutó különböző anyagoknak ugyan az a receptoruk(feladat osztó). Ha az egyik jótékony anyag helyére bejut egy kártékony, akkor az a hozzátartozó feladat fog teljesülni, amit a kártékony anyag hordoz.
    Magyarázatul e bonyolult megfogalmazásra, nevesítek egy hormont, ami aktuálisan nagyon sok arccal rendelkezik és rengeteg feladatot tud alkotni, ha nem megfelelő a mennyisége.

    Nevezett ÖSZTROGÉN, amiről már tudjuk, hogy nincs feltételhez kötve az emberi szervezetben történő megmaradáshoz, zsírsejtekben raktározódik (ami mindenkinek van, hacsak minimális mennyiségű is), innen teljesít feladatot.
    Az ösztrogén növeszti a sejteket, petesejtet, zsírsejtet, stb.,de képes ezt túlzásba vinni, és képes a feladatokat módosítani. Nőknek és férfiaknak is vannak úgynevezett ösztrogénérzékeny szöveteik, szerveik, melyek főleg stressz hatására a fent írt folyamatban leírtak szerint elváltoznak.
Ezek az elváltozások, először panaszt sem okoznak, majd pedig komoly tünetekkel együtt egész betegségeket gerjesztenek.(ilyen az endometriózis, mell daganat, here daganat, ekcéma stb.)
    Az allergia és az ösztrogén kapcsolata között úgy tűnik, hogy a megemelkedett hisztamin szint a felelős, tulajdonképpen ebben az esetben az ösztrogén szintje is magasabb lesz, ami párhuzamba hozható egymással. Ekkor tehát a többlet ösztrogén megemeli a hisztamin szintjét(több hisztamint termeltet a szervezettel), így létrehozva egy nagyon érzékeny allergénekkel szembeni reakciót. Ez lehet pollen, étel, vagy egyéb allergén. 

Ez csak egy csipet az ösztrogéntúlsúly allergiára vonatkoztatott hatásáról.

     Amivel tudunk segíteni elsődlegesen, az a fokozott D-vitamin bevitel, ami gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően, egyes allergiákban jól visszaszorítja a kórképet okozó gyulladást okozó allergéneket.
     A második pedig a progeszteron pótlása, ami ellensúlyozza az emelkedett ösztrogén szintet, így folyamatosan egyre enyhébb tünetekkel kell megbirkózni az érintett személynek, természetesen ilyenkor figyelembe kell venni, mióta tart a kezelni kívánt betegség, ez befolyásolhatja a gyógyulás előrelátható időtartamát.