2017. május 29., hétfő

Peteérést és ovulációt(tüszőrepedés,petesejt kilökődés) befolyásoló tényezők/okok


Mint azt tudjuk, a peteérés egy folyamat, a ciklusunk első felében zajlik, a domináns tüsző kiválasztódása mikor megtörténik, a megfelelő hormonhatásra növekedésnek, fejlődésnek, érésnek indul, míg el nem érkezik a következő hormonhatás (megemelkedik az LH szint), aminek következményeként az érett petesejt kilökődik a tüszőből és vándorútra kel.
A tüszőből úgynevezett sárgatest képződik, ami elindítja a ciklus második felében a megfelelő hormontermelést (progeszteron) egy esetleges megtermékenyült petesejt beágyazódásához biztosítva a feltételeket.
Peteérés folyamatát több tényező is befolyásolhatja. Az egyik legkényesebb terület a fogamzásgátló készítmények és azok hatása a női szervezetre. Évekig szedett tabletták egyszerűen leállítják a peteérést és a petesejt kilökődését, ami a készítmények abbahagyását követően is fennmaradhat, szabálytalan ovuláció nélküli állapotot eredményezve, megnehezítve a várt várandósság létrejöttét.
Előfordul, hogy az indokolatlanul magas vagy emelkedett prolaktin(anyatej elválasztást serkentő) hormon szintje gátolja az ovulációt, anélkül, hogy a nő szült volna.
Sajnos egyes esetekben a peteérés és ovuláció azért marad el, mert a nő petesejtjei még a saját magzati fejlődésének időszakában, olyan mértékű külső negatív hatásnak voltak kitéve, hogy nem maradt egészséges petesejtje, ennek felderítését vérvétellel (AMH-szint meghatározással,) lehet vizsgálni.
A pajzsmirigy működésének zavarai is gátolják a megfelelő hormonok kiválasztódását, ami a zavartalan nemi ciklus egészséges körforgásához szükséges lenne.
Mindenki ismeri a stressz által gerjesztett feszült élethelyzeteket, ami lehet magánéleti, munkahelyi, fizikai.
A pozitív és negatív stresszt a szervezetünk kevésbé tudja elkülöníteni, mint ahogy tudatilag érzékeljük, és ugyanúgy reagálja le mindkét esetben, elmarad az ovuláció.
Egyes tápanyagok is képesek blokkolni a női szervezet egészséges működését, leginkább a finomított szénhidrátok okoznak kárt a szervezetben, de számtalan egyéb anyag kedvezőtlen hatású.
Nem elhanyagolhatóak az úgynevezett xeno-ösztrogének (környezeti ösztrogénhatást kiváltó vegyületek) sem, melyek mindenhol ott lehetnek a környezetünkben, anélkül, hogy tudnánk róla.
Fontos a pontos ismeret, annak érdekében, hogy a megfelelő tájékoztatást kapja a problémával küzdő pár és felesleges kellemetlenségek nélkül haladjanak a céljaik felé. Ezért érdemes „időben” elkezdeni a szervezetben zajló folyamatok esetleges zavarait felderíteni, így teret kaphat a természetes módon történő szervezeti regenerálódás.
Elengedhetetlen, a pontos ciklus adatok felvétele és elemzése, a megfelelő szakemberek segítségével, laborvizsgálatok elvégzése, ami pontosabb képet ad a problémával kapcsolatban. Minél hamarabb fel kell deríteni az okokat, amit a menstruációs ciklus pontos vezetése meg tud könnyíteni, minden apró részlet nagyon értékes információkat tükröz a szervezetben zajló folyamatokról.

Peteérés és tüszőrepedés támogató gyógynövény

A barátcserje

Hogy mekkora jelentősége van a peteérés időszakának a ciklus első felében és milyen nagy jelentőségű a tüszőrepedés még mindig kevesen tudják.
Leginkább azok a párok felvilágosultak, akik tudatosan próbálják tervezni a gyermekvállalást, vagy többszöri próbálkozás után sem jött létre megtermékenyülés.
Már volt szó ciklus figyelésről és a peteérést, tüszőrepedést befolyásoló tényezőkről is, ám arról, hogyan is lehet támogatni egy hormonális hullámzással működő szervezetet, még nem.
Amennyiben a tüszőrepedés körül adódnak problémák, olyan eltérések állhatnak a háttérben, melyek a hormonális szabályozórendszerben keresendőek főként. Az agyalapi mirigy hormontermelése megváltozik, melynek okairól az előzőekben már foglalkoztunk. Mi nők mind különböző tüneteket produkálunk, van akinek elmarad a vérzése hónapokig, előfordul, hogy a vérzés minősége változik meg(bőségesebb, vagy épp minimális mennyiségűvé válik), esetenként görcsösebbé válik és intenzív mellfeszülés társul hozzá, de sorolhatnám az egyedi, de mégis azonos kiinduló pont által okozott kellemetlenségeket.
A Barátcserje a tüszőrepedés bekövetkeztét segíti, hatását az agyalapi mirigy hormontermelésére fejti ki, így optimalizálja annak egészséges működését. A tüszőrepedéssel elindul a sárgatest képződés, így a szervezet saját progeszteron termelése is beindul, a korábbi kórképekkel ellentétben, amikor ez sajnos elmarad. Néhány hónap elteltével már jelentős változást figyelhetünk meg a ciklusban.
A várandósság létrejöttéig, maximum a 12.hétig szedhető, ugyanis minimális méhösszehúzó hatása van.
Milyen konkrét panaszok esetén alkalmazható
anovulációs középidős vérzés
túl sok, ill. minimális vérzésmennyiség
meddőség
PMS
változókori panaszok
pajzsmirigy-alulműködés
magas prolaktin szint esetén
endometriózis
stb.
Hogyan segít rendezni a szabálytalanságot
Elősegíti az FSH és LH hormon megfelelő kibocsátását, elősegítve a tüszőrepedést. (Hipotalamusz- Agyalapi mirigy-Petefészek tengely)
Képes lecsökkenteni a magas prolaktin szintet, ami sajnos sok esetben azoknak a nőknek is magas, akik még sohasem voltak várandósak és nem is szoptattak.
A női szervezetet támogatni tehát fontos feladat, szerencsére van néhány olyan több ezeréves gyógynövényről tudomásunk, melyek képesek a 21.századi betegségeket, eltéréseket, panaszokat is kezelni, gyógyítani. Ezek ismeretében mind a Barátcserje, mind a mexikói vad yam gyökér ebben tud a segítségünkre lenni, különböző feldolgozott formában.
Fontos viszont, hogy egyik gyógynövény sem alkalmazható egyéni elgondolás szerint, nem megfelelően alkalmazva a kívánt pozitív hatás elmarad.