A pajzsmirigy működés élettani vonatkozásai:
Hogyan is néz ki a pajzsmirigy és hol található a szervezetünkön belül?
A nyakunk elülső részén található, kis pillangóformájú hormontermelő szervünk. Ami miatt nagyon fontos e szervünk egészségét megóvni, az a szerteágazó, szinte minden belsőszervünk működését befolyásoló szerep.
Testünk sejtjeire ható hormonok között találjuk a TSH-t (thyreoidea stimuláló hormon). A pajzsmirigy serkentő hormon az agyalapi mirigyben termelődik. Ez fokozza a bélből történő jód felvételét és a T4, T3 termelődést is.
Normál körülmények között e két hormon állandó koncentrációban lelhető fel a laborértékek között.
Amennyiben a szervezetet valamilyen stressz éri, a hormonok egyensúlya megváltozik és egyik irányba, vagy másik irányba eltolódik a szervezeti érzékenységtől függően. Gyakori jelenség, ha pl. egy nőt túlműködő pajzsmiriggyel diagnosztizálnak és évekkel később alulműködővé változik a kórkép.
A hormonszint csökkenése a TSH szint automatikus emelésével reagál, a szervezet így próbál kompenzálni, de sajnos ennek következményei vannak, felborul az addigi szervezeti hormonális egyensúly.
A pajzsmirigy a szervezetünk elsődleges energiaközpontja, működési zavara különböző tüneteket, tünetegyütteseket okozhat, melyek a következők:
- Túlműködés: A pajzsmirigy ebben az esetbe túl sok hormont választ ki, általában csökkent TSH szint jellemzi, de a pontos diagnosztizáláshoz elengedhetetlen a T4, T3 arányát megfigyelni
Együtt jár:
- Fokozott anyagcserével, esetleges hasmenésekkel
- Normál étkezések ellenére is csökken a testsúly
- Nyugtalanná, ingerlékennyé válik
- Állandó izgatottság érzés, "hiperaktivitás"
- Szapora pulzus (akár 100/perc felett)
- Csökkent koleszterin szint
- Fokozott izzadás
- Rossz közérzet
- Remegés (belső)
- Alvászavar
- Basedow-kór
- Menstruációs zavarok
2. Alulműködés: A pajzsmirigy hormonjának elégtelen termelődése, a TSH szint emelkedik, legtöbbször gyulladásos folyamat váltja ki az eltéréseket, de itt is elengedhetetlen a T4 és T3 szint arányának mérése.
Együtt járhat:
- Székrekedéssel , heti 1x
- Fáradékonyság, megfelelő alvásmennyiség ellenére
- Gyengeség,elesettség
- Fokozódó hajhullás
- Száraz bőr
- Száraz, töredező haj
- Lelassult beszéd
- Memóriazavarok
- Tompult reflexek
- Ödéma(víz visszatartás)
- Depresszió
- Csökkent libidó
- Fázékony végtagok
- Súlygyarapodás
- Alacsony szívfrekvencia (60/perc alatt)
- Hyperkolesterinaemia (magas koleszterin szint, ami lehet pajzsmirigy működészavar miatt)
- Menstruációs zavarok
- Meddőség (peteérés hiánya miatt)
3. Autoimmun (alulműködő) pajzsmirigy gyulladás -Hashimoto- :
Ez, az emelkedett AntiTPO eredménnyel járó állapot egy gyulladásos betegsége a pajzsmirigynek.
Ekkor a pajzsmirigy, egy fehérje(TPO) ellen kezdi termelni az ellenanyagokat, aminek következtében a pajzsmirigy szövete gyulladásba jön, majd lassú pusztulása kezdődik a szervnek.
4. Autoimmun (túlműködő) pajzsmirigy gyulladás - Basedow-Graves kór-:
Ekkor a TSH receptor elleni antitestek a pajzsmirigyet fokozott hormontermelésre késztetik
Ebben az esetben nem szabad jódot pótolni!Milyen okok eredményezhetik a pajzsmirigy működésének zavarát?:
A kutatások alátámasztották, hogy az ösztrogén képes rátelepedni a pajzsmirigy hormonok receptoraira, így meggátolva a feladatuk elvégzését, egyre nagyobb zavart keltve a szervezet hormonális működésében.
Kiválthatja a betegséget egy hosszasabb érzelmi megterhelés, nem megfelelő táplálkozás, folyamatos stressz hatás, egyéb hormonális zavar, cukorbetegség, ásványi anyag hiány (cink,jód,szelén), gyulladásos folyamatok.
Ahhoz, hogy megfelelően tudjuk a kórképet gyógyítani, körültekintő állapot és tünet elemzés szükséges, ami nem csak a pajzsmirigyre kell, hogy kiterjedjen, hanem minden más legfőképp hormontermelő szervre, így értékelve az egész embert. Azt tudni kell, hogy e betegség is, kialakulását tekintve lassú, kezdetekben tünetszegény lehet. Az egyén pedig "megszokja" a jelentkező tüneteket, így sokszor évek, évtizedek telhetnek el, mire megfelelő kezelésben részesül. A regenerálódás nem meglepő, hogy szintén évekig tarthat.
A legfontosabb emberi tulajdonság, megtanulni felelősséget vállalni minden döntésünkért, és képessé kell válnunk változtatni életmódunkon az egészségünk érdekében.
Szükséges laborvizsgálat elemei: TSH, FT4,FT3, AntiTPO, Anti-TG, rT3, Track
A labor eredmények kiértékelése során képet kapunk arról, mely típusú elváltozással is állunk szemben, így a terápia célirányosan a tünetek feldolgozásával együtt, egyénreszabottan történik.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése